Noktalama Kuralları Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Noktalama Kuralları Nedir?

Noktalama Kuralları, duyguları ve düşünceleri açık ifade etmek için kullanılır. Noktalama kuralları okumayı ve anlamayı kolaylaştırmak için kullanılır. Sözün vurgu ve ton özelliklerini belirtmek için kullanılır. Noktalama işaretleri nokta, virgül, noktalı virgül, iki nokta, üç nokta, soru işareti, ünlem işareti, kesme işareti, tırnak işareti, tek tırnak, kısa çizgi, uzun çizgi, düzeltme işareti, parantez, köşeli parantez, eğik çizgidir.

Noktalama Kuralları

Nokta: Anlamca tam cümlelerin sonuna konur. Kısaltmalardan sonra konur. Tarihlerde gün ay yıl arasına nokta konur. Matematikte çarpma işlemi yerine konur.

Virgül: Cümle içinde eş görevli kelimeler arasına konur. Sıralı cümleleri ayırt etmek için kullanılır. Mektuplarda hitap kelimelerinden sonra kullanılır.

Noktalı Virgül: Ögeleri arasında virgül kullanılan sıralı cümleleri birbirinden ayırt etmek için noktalı virgül kullanılır. Bağlaçlar ile bağlanabilen cümlelerde bu bağlaçlardan önce ya da bağlaçların yerine noktalı virgül kullanılır.

İki Nokta: Peşinden açıklama yapılacak ya da örnek verilecek cümlenin sonuna konur. Tırnak işaretinden önce iki nokta kullanılır. Konuşma çizgisinden önce iki nokta kullanılır.

Üç Nokta: Olaylar, nitelikler ve isimler sayıldıktan sonra ve benzeri anlamında cümlenin sonuna konur. Bitirilmemiş cümlelerin sonuna konur. Alıntılardan çıkarılmış sözlerin yerine konur.

Soru İşareti: Soru bildiren cümle ya da kelimelerden sonra konur. Bilinmeyen bilgilerin yerine konur. Kesin olmayan bilgilerin yanına parantez içine alınarak konur.

Ünlem İşareti: Ünlem cümlelerinde ünlem anlamı veren kelimelerden sonra ünlem işareti konur.

Kesme İşareti: Özel isimlerin aldığı çekim eklerinden önce kesme işareti kullanılır. Büyük harfler ile yapılan kısaltmalardan sonra kesme işareti kullanılır.

Tırnak İşareti: Başkasından alınmış bir sözün başına ve sonuna konur. Bir yazıda geçen eser isimlerini tırnak içine alınır.

Tek Tırnak: Bir alıntı içinde başka bir alıntı var ise içteki alıntının başına ve sonuna tek tırnak konulur.

Kısa Çizgi: Satır sonuna sığmayan kelimeler hecelerden bölününce bölünen yere konulur. İki adın, grup ortaklığını göstermek için kullanılır.

Uzun Çizgi: Bir yazının içinde konuşan kişilerden her birinin sözlerinin başına konur.

Düzeltme İşareti: İnceltmek ve uzatmak için kullanılır. Yazılışları aynı anlamları farklı olan sesteş kelimelerde anlam bulanıklığını önlemek amacı ile kullanılır.

Parantez: Anlam ilişkisi bulunan kelimelerde kullanılır. Tiyatro eserlerinde konuşanın hareketini durumunu açıklamak ve göstermek için kullanılır.

Köşeli Parantez: Parantez içine alınmış olan bir açıklama için yeniden bir açıklama gerektiğinde köşeli parantez kullanılır.

Eğik Çizgi: Tarihlerde gün ay ve yılın arasında kullanılır. Düz yazı içine alınan ve yan yana yazılan beyitlerin arasına konur.

Noktalama Kuralları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Virgül Kullanımı ve Konu Anlatımı

Virgül Kullanımı ve Konu Anlatımı

Soru İşareti Kullanımı ve Konu Anlatımı

Soru İşareti Kullanımı ve Konu Anlatımı

Çift Tırnak İşareti Kullanımı ve Konu Anlatımı

Çift Tırnak İşareti Kullanımı ve Konu Anlatımı

2 Nokta Kullanımı ve Konu Anlatımı

2 Nokta Kullanımı ve Konu Anlatımı

Ve İşareti Kullanımı ve Konu Anlatımı

Ve İşareti Kullanımı ve Konu Anlatımı