İki Nokta Kullanımı ve Konu Anlatımı
15 Mayıs 2024

İki Nokta Kullanımı ve Konu Anlatımı

İki nokta, sık kullanılan noktama işaretleri arasındandır. Dil bilgisi kurallarına göre ": " şeklinde ifade edilir. İki noktadan sonra normalde yeni başlayan cümleler büyük harfle başlamalıdır. Fakat istisna bir durum vardır. Eğer cümle devam ediyor ve iki noktadan sonra sıralı kelimeler yazılıyorsa küçük harfle başlar kelimeler.

Kullanım yerleri şöyledir:

Röportaj gibi konuşmaları ifade ederken, kişi isminden sonra yani söylenen cümleden önce kullanılır. Örneğin; Ali: "Nasılsın Ahmet? " Ahmet: "İyiyim Ali teşekkür ederim. "

Bir kelime ya da cümleden sonra örneklendirme yapılacağını veya açıklama yapılacağını göstermek için kullanılır. Örneğin; Nikel: Ni sembolüyle gösterilen kimyasal elementlerden biridir.

Matematiksel ifadelerde bölme işlemlerini belirtmek için bölünen ile bölen arasına konulur. Örneğin; 12: 4 = 3

Bir kişiye ait cümle ya da kelimeyi yazmadan önce kullanılır. Örneğin; Mustafa Kemal Atatürk: "Ey Türk gençliği! "

Edebi eserleri yazarken karşılıklı konuşmalar arasında konuşan kişinin adından sonra kullanılır. Örneğin; Cahit Sıtkı: ". " Orhan Veli: ". "

Dil bilgisi kurallarına göre, uzun söylenen ünlü harfi belli etmek için kullanılır. Örneğin; i: cat, ka: tip.

Genel ağ adresleri yazımında kullanılır. Örneğin, http://mormido. Com.

Kütüphane alanında ve bu sebeple de kitapların arkasında bulunan kaynakça bölümünde yazar adından sonra, eserin adından önce kullanılır. Örneğin, Nafiz Çamlıbel: Bir Ömür Böyle Geçti.

Son zamanlarda özellikle sosyal medya grubunda iki nokta ". " bu şekilde kullanılıp farklı bir anlam yüklenmeye çalışılmaktadır. Halbuki bu tarz yani yan yana iki noktayı tamamlanmamış cümlelerin sonuna koydukları için, oraya uygun noktalama işareti üç noktadır. Zaten iki noktanın da böyle bir kullanım şekli yoktur ve bu dil bilgisi kurallarına da aykırıdır. Bu yüzden insanların yanlış bilgilenmesini engellemek adına daha dikkatli yazılar yazılmalı ve noktalama işaretleri de uygun şekilde kullanılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni