noktalamaisaretleri.gen.tr
noktalama işaretleri

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | iletisim

Noktalama İşaretleri

Noktalama işaretleri, Türk dil kurumunca  belirlenen duygu ve düşünceleri net ve doğru ifade etmek, cümlelerin yapısını ve duraklama yerlerini belirlemek, okumakta ve anlamakta olayı kolaylaştırmak, sözün vurgusunu ve tonunu ve benzeri özellikleri belirtmek için kullanılan işaretlerdir. 

Noktalama işaretleri nelerdir?

Nokta (.) :  Nokta işareti bir çok yerde kullanılır. Yazılan cümlelerin sonuna konur. Bununla cümlenin bittiği ve yeni bir cümlenin başlayacağı belirtilir. Noktadan sonra başlayan yeni cümlenin ilk kelimesine büyük harfle yazılır. Kısaltma yapılabilecek kelimelerin de sonuna nokta konulur. Örneğin: Dr., Cad., İng. gibi. Sıralama belirten sayıların sonuna konur. 1. (birinci) gibi. Tarihlerde gün, ay ve yıl belirten sayıların arasında, saati yazarken saat ve dakika belirten sayıların arasında yer alır. Maddelere ayrılmış bir yazının maddeleri gösteren yazı yahut harflerin sonuna da nokta işareti konur. Nokta, matematikte çarpı işareti olarak da kullanılır. İnternette genel ağ adresi nokta işareti kullanılarak yazılır.

Virgül (,): Eş görevli kelimelerin ve sıralı cümlelerin sıralamasında aralarını ayırmak için kullanılır. Uzun bir cümlenin öznesini belirtmek için kullanılır. Virgül, cümlelerde kurulan ara sözlerin başına ve sonuna da konur. Pekiştirmek için kullanılan söz tekrarlarında kullanılır. Cümle içerisinde eğer bir alıntı cümle varsa ve tırnak işareti konulmamışsa virgül kullanılır. Evet, peki, tamam gibi cevap niteliği taşıyan sözcüklerin sonuna konur. Hitapların, seslenişlerin ve işaret zamirlerinin sonuna konur. Matematikte kesirleri ayırmak için virgül kullanılır.

Noktalı virgül (;): Bu noktalama işareti  ile virgülle ayrılmış olan takım ve türler birbirinden ayırılır. Virgüllü sıralı cümleler de kullanılır.

İki nokta (:) : Kendisiyle ilgili  açıklama ve örnek verilecek cümlelerde kullanılır. Diyalog olan durumlarda konuşan kişinin adını yazdıktan sonra iki nokta işareti kullanılır. Edebi içerikli eserlerde konuşmaya geçmeden önceki durumlarda kullanılır. Bölme işareti olarak matematikte kullanılan iki nokta, internette ise genel ağ adresi yazımlarında ''http''den sonra kullanılır.

Üç nokta (...) : Anlatılan cümle mana bakımından eksik kaldığında cümlenin sonuna üç nokta konur. Kaba, küfür içeren yahut söylenilmek istemeyen kelimelerde kullanılır.  Başka bir yerden alıntı yapıldığında cümlenin söylenmeyen  yerleri, başı yahut sonu üç nokta ile geçiştirilir. Bir şey anlatımda sözü yarıda kesip gerisini okuyucunun algısına bırakmak için kullanılır.

Noktalama İşaretleri

Karşılıklı diyaloglarda söyleyecek sözü olmadığında susma anlamında da üç nokta kullanılır.

Soru işareti (?) : Soru sorma amaçla kullanılan soru eklerinin yahut soru eki olmadan soru sorulan cümlelerin sonunda kullanılır.

Ünlem işareti (!) : Tepki ve duygu belirten cümlelerde, uyarı ve hitaplarda, alay ve kinayeli sözcüklerde kullanılır. Ünlem işareti cümlenin sonuna konulacağı gibi tepki, hitap,  duygu ve alay içeren sözcüklerden hemen sonra da kullanılabilir.

Uzun çizgi: Yazıda konuşma içeren satırların başında kullanılır. Eğer konuşma tırnak içerisine alınacaksa uzun çizgi kullanılmaz.

Kısa çizgi (-): Satır sonlarında yarım kalan kelimeleri ayırırken satır sonuna kısa çizgi konur. Cümle içerisinde kullanılan ara cümlelerin veya kelimelerin başına ve sonuna konur. Kelimeleri eklerine, köklerine ayırmak için kullanılır. Kelimeleri hecelerine ayırmak için kullanılır. Matematikte çıkarma işlemi simgesi olarak kullanılır. Eksi değeri olan sayıların başında da kısa çizgi kullanılır. 

Eğik çizgi (/): Şiir dizeleri yan yana yazıldığında aralarına konur. eğik çizgi adres yazımlarında da kullanılır. Bir olayın tarihini  yazarken gün, ay, yıl arasına nokta yerine eğik çizgi tercih edilebilir. Dilbilgisi öğretim yazılarında ekleri farklı şekilde göstermek için kullanılır. Matematikte bölme işareti olarak, fizik ve benzeri alanlarda orantı gösterirken kullanılır.

Tırnak İşareti ("): Cümle içerisinde bir başka kişiden veya cümleden alınan sözcükler tırnak içerisine alınarak yazılır. Vurgulanmak istenen kelimeler için tırnak işareti kullanılır. Yazıda bir eserden bahsedilirken eser isimleri tırnak içerisine alınarak yazılır.

Kesme işareti ('): Ekleri ayırmak için kullanılan kesme işareti, özel adlar için kullanılır. Özel adlardan sonra kullanılan unvanların eklerini, kısaltmalardan sonra gelen ekleri, sayılarda kullanılan ekleri ayırmak için de kesme işareti, kullanılır.

Köşeli ayraç ([]): Yazıda ayraç içinde ayraç kullanılması gerektiğinde önce köşeli ayraç yazılır.

Yay ayraç (): Cümle içerisinde yapılacak ekstra yargı bildiren açıklama için yay ayracı kullanılır. Senaryo ve tiyatro metinlerinde konuşanın hareketlerine dair bir açıklama yapıldığında kullanılır. Anlatımı yarım bırakmak için kullanılan üç noktayı içine almak için de yay ayarcı kullanılabilir. Şüpheli, emin olunmayan bir soru sorulduğunda, soru işareti ayraç içine alınabilir.

Yayınlanma Tarihi : 25.05.2016 17:18:43

Noktalama İşaretleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Noktalama İşaretleri"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Virgül

Virgül, Fransızca kökenli bir kelime olan ve diksiyon için oldukça önemli taşıyan virgül işareti, yazılı cümlelerin arasına, ard arda sıralanan eş anlamlı kelime yada kelime gruplarının arasına koyulan ve kısa süre durulması gerek...

Ayraçlar

Ayraçlar, bir noktalama işaretidir. Noktalama işaretleri cümlede duygu ve düşüncelerimizi daha açık şekilde ifade etmemizi sağlayan dile getiren, tümcenin yapısına ve duraklamalarına göre kullanılan, okuma yazmada bütünlük oluşmas...

3 Nokta

3 Nokta, özellikle edebiyat çevrelerince sıkça kullanılan, şairlerin vazgeçilmezi olan noktalama işaretlerinden biri de 3 nokta olarak bilinir. Şimdi bu işaretin kullanıldığı yerleri ve kullanım şeklini incelemeye çalışacağız.3 no...

Tilde

Tilde,  İspanyol alfabesinde kullanılan ve harfin üzerine konulduğunda onun “ny” olarak  okunacağını belirten işarettir. Çoğunlukla N harfi üzerinde kullanılır. El niño ' nun telaffuzunu "el ninyo" olarak değiştirir. İhmali, anl...

Nokta

Nokta, Bir anlatımda duygu ve düşünceleri belirtirken vurgu, konu geçişi, cümle yapısı ve duraklama noktasını belirten yapılara noktalama işaretleri denir. Nokta, bir cümlenin bittiğini anlatan noktalama işaretidir. Cümle anlatımı...

Üç Nokta

Üç nokta: Türkçe'de yazım ve noktalama işaretleri çok önemlidir. Yanlış konulan nokta veya virgül cümlenin anlamını değiştirebilir. O yüzden Türkçe'de en çok dikkat edilmesi gerekilen konulardan biri de yazım ve noktalama işaretle...

2 Nokta

2 Nokta, oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bir noktalama işareti türüdür. Diğer bir adı ise iki nokta üst üstedir. Kullanılan bir metin içerisinde genellikle açıklama yaparken, liste oluştururken ve alıntı cümleleri için kulla...

Alt Çizgi

Alt çizgi, Türkçe'de yazım ve noktalama işaretleri çok önemlidir. Noktalama işaretlerinde bir yanlış cümlenin veya anlatılmak istenilen şeyin yanlış anlaşılmasına sebep olabilir. Dilimiz nereye çekilirse oraya gidilebilecek bir ya...

Kısa Çizgi

Kısa Çizgi, noktalama işaretlerinden bir tanesidir. Türkçeye Fransızca bir kelime olan tire sözcüğünden gelmiştir. Kısa çizginin diğer adı da tiredir. Kısa çizginin kullanıldığı yerler şunlardır: Kısa çizgi bir cümle yazark...

Kuyruklu A

Kuyruklu A; Güzel harf de denilen bu harf, Türk Dil Kurumu'nun kuyruklu a veya çengelli a kullanımlarını önerdiği @ (at) işaretinin kelime anlamını ne kadar doğru biliyoruz?Kuyruğu tepesinden dolaşan bu küçük "a" harfi, günümüzde...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

noktalama işaretleri, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2018