noktalamaisaretleri.gen.tr
noktalama işaretleri

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | iletisim

Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı

Noktalama işaretleri konu anlatımı, dil bilgisi kuralları gereğince, yazılardaki anlam kargaşasını ortadan kaldırmak için kullanılan işaretler bütünü demektir. Yazıyı yazarken ve okurken kolaylık sağlayan bu işaretleri yerinde kullanmak önemlidir. Yanlış yerlerde kullanılırsa cümle yapısı bozulacağı gibi, cümlenin tamamen yanlış anlaşılmasına da sebebiyet verebilir. 

Noktalama İşaretleri ve Kullanım Yerleri

Nokta (.): Cümlenin bittiğini gösteren işarettir. Bazen kısaltmalardan sonra da kullanılmaktadır. Bunun dışında sayılardan sonra sıralama anlamı vermesi için, tarih aralarında ayırma işlevi görmesi için ve matematikte çarpma işlemini bildirmesi için kullanılmaktadır. Noktadan sonra başlayan cümle her zaman büyük harfle başlar. Okunuşta da noktadan sonra nefes alınır. 

Virgül (,): Sıralı kelimeler arasına konulur. Ayrıca uzun cümlelerle yada anlam karışıklığı olabilecek yerlerde araya konulur. Virgülden sonra yarım nefeslik boşluk verilir ve virgülden sonraki kelime küçük harfle devam eder. 

Noktalı Virgül (;): Cümle içinde bir konuyu açıklamadan önce yada, sıralı kelimeler yazılmadan kullanılır. Noktalı virgülden sonraki kelime küçük harfle başlamalıdır. 

İki Nokta (:): Bir şeyin tanımı yada açıklaması yapılmadan önce kullanılır. Ayrıca ikili konuşmalardan bahsedilirken şahıs adının önüne konulur ve  sonra kişinin söylediği söz eklenir. İki noktadan sonra başlayan cümle büyük harfle başlar. 

Ünlem İşareti (!): Şaşırma, üzülme yada kızgınlık ifadesi olarak kullanılır. Ayrıca seslenme sözcüklerin sonra da kullanılabilir. Bu işaretten sonraki cümle büyük harfle başlamalıdır.
Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı

 

Tırnak İşareti ("  "): Başka birine ait bir kelimeyi yada cümleyi söylerken o cümlenin başına ve sonuna bu işaret konulur. Alıntı olduğu belli olması için kullanılır. Bunun dışında önemli bir yer yada farklı bir kelime de tırnak işareti içine alınabilir. 

Kesme İşareti ('): Özel isimler, ülke yada şehir isimleri hem büyük harfle başlarlar, hem de kesme işareti yardımıyla ayrılırlar. 

Üç Nokta (...): Yarım kalan cümlelerden sonra ve sıralı kelimelerden sonra kullanılır. Devamı okuyucunun hayaline bırakılan yarım cümlelerde kullanılır. Üç noktadan sonraki cümle de büyük harfle başlamalıdır. 

Parantez İşareti (  ): Bu işaret de cümle içinde açıklanan ve anlamı bozacağı düşünülen bir kelimeyi gizlemek için kullanılabilir. Önemli bilgileri, sembolleri ifade etmek için başına ve sonuna parantez açma kapama işaretleri konulur. 

Soru işareti (?): Soru sorulan cümlelerin sonuna konulur. Bu işaretten sonra başlayan cümle büyük harfle başlamalıdır. Bilinmeyen sayı yada yer yerine de kullanılır. 

Kısa Çizgi (-): Satır sonuna sığmayan kelimenin hece sonuna konulur. Ayrıca heceleme aralarında, iki sayı arasında ortalama yazımında kullanılabilir. 

Eğik Çizgi (/): Gün, ay, yıl arasına, adres aralarına kesme işareti konulur. Ayrıca, fizik ve kimyada kullanılan birim oranları arasına ve matematikte bölme işareti olarak kullanılır. 

Tek Tırnak İşareti ('  '): Bu işaret ise, tırnak içinde yazılan bir cümle içinde yeniden tırnak işareti kullanılması gereken durumlarda konulur. 

Yayınlanma Tarihi : 25.05.2016 17:25:33

Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Virgül

Virgül, Fransızca kökenli bir kelime olan ve diksiyon için oldukça önemli taşıyan virgül işareti, yazılı cümlelerin arasına, ard arda sıralanan eş anlamlı kelime yada kelime gruplarının arasına koyulan ve kısa süre durulması gerek...

Ayraçlar

Ayraçlar, bir noktalama işaretidir. Noktalama işaretleri cümlede duygu ve düşüncelerimizi daha açık şekilde ifade etmemizi sağlayan dile getiren, tümcenin yapısına ve duraklamalarına göre kullanılan, okuma yazmada bütünlük oluşmas...

3 Nokta

3 Nokta, özellikle edebiyat çevrelerince sıkça kullanılan, şairlerin vazgeçilmezi olan noktalama işaretlerinden biri de 3 nokta olarak bilinir. Şimdi bu işaretin kullanıldığı yerleri ve kullanım şeklini incelemeye çalışacağız.3 no...

Tilde

Tilde,  İspanyol alfabesinde kullanılan ve harfin üzerine konulduğunda onun “ny” olarak  okunacağını belirten işarettir. Çoğunlukla N harfi üzerinde kullanılır. El niño ' nun telaffuzunu "el ninyo" olarak değiştirir. İhmali, anl...

Nokta

Nokta, Bir anlatımda duygu ve düşünceleri belirtirken vurgu, konu geçişi, cümle yapısı ve duraklama noktasını belirten yapılara noktalama işaretleri denir. Nokta, bir cümlenin bittiğini anlatan noktalama işaretidir. Cümle anlatımı...

Üç Nokta

Üç nokta: Türkçe'de yazım ve noktalama işaretleri çok önemlidir. Yanlış konulan nokta veya virgül cümlenin anlamını değiştirebilir. O yüzden Türkçe'de en çok dikkat edilmesi gerekilen konulardan biri de yazım ve noktalama işaretle...

2 Nokta

2 Nokta, oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bir noktalama işareti türüdür. Diğer bir adı ise iki nokta üst üstedir. Kullanılan bir metin içerisinde genellikle açıklama yaparken, liste oluştururken ve alıntı cümleleri için kulla...

Alt Çizgi

Alt çizgi, Türkçe'de yazım ve noktalama işaretleri çok önemlidir. Noktalama işaretlerinde bir yanlış cümlenin veya anlatılmak istenilen şeyin yanlış anlaşılmasına sebep olabilir. Dilimiz nereye çekilirse oraya gidilebilecek bir ya...

Kısa Çizgi

Kısa Çizgi, noktalama işaretlerinden bir tanesidir. Türkçeye Fransızca bir kelime olan tire sözcüğünden gelmiştir. Kısa çizginin diğer adı da tiredir. Kısa çizginin kullanıldığı yerler şunlardır: Kısa çizgi bir cümle yazark...

Kuyruklu A

Kuyruklu A; Güzel harf de denilen bu harf, Türk Dil Kurumu'nun kuyruklu a veya çengelli a kullanımlarını önerdiği @ (at) işaretinin kelime anlamını ne kadar doğru biliyoruz?Kuyruğu tepesinden dolaşan bu küçük "a" harfi, günümüzde...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

noktalama işaretleri, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2018